9 tysięcy par oczu skierowanych na Europę


Wyraz „eye”, oprócz bycia jednym z pierwszych słów, których uczymy się w języku angielskim, ma jeszcze inne ciekawe rozwinięcie. EYE to od 2014 roku także European Youth Event, ogromne 2-dniowe wydarzenie organizowane dla młodych osób przez Parlament Europejski w Strasburgu.

Jesteście ciekawi co może robić jednocześnie 9 tysięcy osób na terenie Parlamentu? A może chcielibyście wziąć udział w EYE2020? Wydarzenie jest organizowane co 2 lata, więc czytajcie dalej, a dowiecie się jak znaleźć się za 2 lata w Strasburgu… za darmo 🙂

Czwartek, 31 maja, godzina 15:30. Jestem w połowie drogi z Bazylei do Strasburga. Nasz autobus początkowo w połowie pusty, teraz zapełnia się do dosłownie ostatniego miejsca. Średnia wieku w okolicach dwudziestu kilku lat, jednocześnie przewija się przynajmniej pięć różnych języków. Nawet nie jesteśmy w Strasburgu, a już czuć tę atmosferę towarzyszącą czemuś dużemu, ekscytującemu.

 

90% pasażerów tego autobusu zmierza do Strasburga w tym samym celu – aby wziąć udział w największym młodzieżowym
wydarzeniu organizowanym przez Unię Europejską. Aby spędzić te kilka dni wśród ludzi aktywnych, dbających o swoje społeczeństwo, interesujących się bieżącymi sprawami politycznymi. Ludzi, którzy przemierzają setki lub tysiące kilometrów,  aby potwierdzić (lub przekonać się!), że ich obecność i głos liczy się w Parlamencie, jak i w całej Unii.

 

Dojeżdżamy do Strasburga. Wjazd do miasta zajmuje nam 40 minut, a przystanek autobusowy jest pełen mniejszych i większych grup młodych ludzi. Od razu widać kto będzie rządził tym miastem przez najbliższe 2 dni! Spacer z przystanku do naszego 6-osobowego mieszkania zajmuje 15 minut. Od razu stwierdzam, że miasto jest piękne, mimo że moja droga prowadzi przez dość ruchliwą ulicę. Co jakiś czas widać urocze kamienice, odsłaniają się wspaniale zachowane zabytki, a całości dopełnia piękna zabudowa nad rzeką Ren. Już żałuję, że będę miała tak mało czasu na zwiedzanie.

Po zostawieniu rzeczy w mieszkaniu udajemy się w kierunku Parlamentu, aby dokonać rejestracji całej naszej grupy z AEGEE. Czeka nas ponad 30-minutowy spacer, który staramy się oczywiście połączyć ze zwiedzaniem. Nie jest to trudne, gdyż w Strasburgu wiele miejsc jest godnych uwagi. Rejestracja przebiega bardzo sprawnie, ponieważ nasza grupa jest jednym ze współorganizorów wydarzenia, co jak widać niesie za sobą pewne przywileje.

 

Dostajemy płócienne torby, które będą nam później służyły do rozpoznawania uczestników EYE w całym mieście. Czyli co drugą osobę 😉 Resztę dnia spędzamy na rozmowach w parku, zakupach, gotowaniu i… czekaniu na koniec burzy. Niestety nie możemy się doczekać i postanawiamy położyć się spać, aby być pełni energii jutrzejszego dnia.

Pierwsza wiadomość, którą czytam po przebudzeniu następnego dnia brzmi. Wczorajsza burza dotkliwie zniszczyła miejsce, w którym miała odbyć się połowa aktywności. Ceremonia otwarcia i część aktywności zostaje odwołana, zespół EYE pracuje bez wytchnienia, aby znaleźć wyjście z tej sytuacji. Zmartwieni postanawiamy udać się na teren wydarzenia odrobinę później i wykorzystać poranek na szybkie zwiedzanie. Gdy docieramy do Parlamentu, okazuje się, że ceremonia jednak miała miejsce, a aktywności przed budynkiem Parlamentu odbędą się w dwóch zamiast pięciu namiotów, ale odbędą się! Zarządzanie kryzysowe na najwyższym poziomie 😉

 

Całe wydarzenie zostało podzielone na 2 części. Aktywności w budynku Parlamentu Europejskiego, tj. warsztaty, panele dyskusyjne czy mini pokazy artystyczne oraz aktywności zorganizowane przed budynkiem Parlamentu w specjalnych, tematycznych namiotach. Tam również odbywały się warsztaty, mnóstwo aktywności interaktywnych (z robieniem zdjęć drukowanych na miejscu na czele!) oraz wieczorny koncert. Zakres tematyczny oferowanych w programie aktywności był ogromny.

 

Dużo miejsca poświęcono przyszłorocznym wyborom do Parlamentu Europejskiego, w co aktywnie zaangażowali się przedstawiciele aeżowego projektu Y Vote 2019. Popularne były oczywiście przeróżne dyskusje na bieżące tematy polityczne, zrównoważonego rozwojowu czy digitalizacji. Każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie, a w wolnym czasie spacerować po różnych standach (tematycznych stoiskach) zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz Parlamentu.


Wszystko brzmi bardzo fajnie, no ale teraz najważniejsze pytanie! Jak się dostać na takie wydarzenie? Zgłoszenie jest bardzo proste, wystarczy zarejestrować się grupą min. 10 osób i… tyle. Wydarzenie jest darmowe, natomiast koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia leżą w gestii uczestnika. Więc chyba jednak nie jest to wszystko takie darmowe? Jest, jeśli jesteś aktywnym członkiem AEGEE lub innej organizacji będącej współorganizatorem EYE 😉 W tym roku AEGEE wysłało delegację składającą się z ponad 30 osób, z czego dla 20 z nich udział w wydarzeniu był kompletnie darmowy. Dla wielu z tych osób, w tym dla mnie, był to jedyny sposób, aby wziąć udział w EYE. Dzięki temu, mimo znacznej dominacji Francuzów i Niemców, w Strasburgu można było spotkać ludzi z najbardziej odległych zakątków Europy i nie tylko!

Kto ma więc szansę na znalezienie się w fundowanej delegacji? Przede wszystkim osoby, które aktywnie działają w AEGEE, najlepiej nie tylko w swoim mieście, ale także organizując projekty międzynarodowe. Dla takich osób EYE to idealna okazja, aby promować AEGEE i swoje projekty, nawiązywać ciekawe znajomości i czerpać inspiracje z przeróżnych aktywności, których jest tutaj mnóstwo. Pamiętaj, musi być jakiś powód, dla którego Twój wyjazd do Strasburga jest sponsorowany! Spraw, aby przyniósł on korzyść zarówno dla Ciebie jak i całego AEGEE 🙂

Ola Miklasińska