Zapewne każdy z nas zdaje sobie sprawę jak języki obce są ważne zarówno na gruncie zawodowym, jak i w życiu codziennym. Często jednak zastanawiamy się jakich języków warto się uczyć i w jaki sposób zacząć ich używać? Z pomocą na te i wiele innych pytań dotyczących również zastosowania języków obcych w życiu zawodowym przychodzi Cathay Pacific Airlines, jedne z największych linii lotniczych na świecie!
W Krakowskim oddziale Cathay Pacific stawiacie Państwo głównie na pracowników ze znajomością języków obcych, jest to częsty wymóg w wielu ogłoszeniach o pracę.
Dlaczego języki obce w dzisiejszych czasach są aż tak ważne?
W naszym odczuciu języki obce od zawsze były i będą ważne, ponieważ wszyscy staramy się przełamać barierę językową, by móc swobodnie się komunikować, niezależnie od tego skąd pochodzimy.
Znajomość języków jest również bardzo ważna, nie tylko w kwestii samorozwoju czy poznawania innych kultur, ale także daje nam możliwość współpracy z obcokrajowcami na gruncie zawodowym.
Na które języki obce istnieje obecnie największe zapotrzebowanie na ryku pracy?
W dzisiejszych czasach zdecydowanie język angielski jest pierwszym i najważniejszym językiem, którego powinni się uczyć wszyscy, już od najmłodszych lat. Znajomość tego języka może niekoniecznie pozwoli nam rozwinąć się we wszystkich sektorach zawodowych, ale z pewnością da nam możliwość komunikowania się z każdym w naszej przyszłej pracy.
Krakowski oddział Cathay Pacific, obsługuje rynek w znacznej części Europejski, jak i również RPA oraz na Bliskiego Wschodu. Mówimy zatem tutaj o zapotrzebowaniu na język angielski, niemiecki, francuski, arabski, włoski, hiszpański, holenderski, a także rosyjski.
Każda firma ma jednak indywidualne preferencje językowe. Mimo to jesteśmy pewni, że języki skandynawskie, czy też język chiński lub japoński, włączając w to różne dialekty są z pewnością poszukiwane i pożądane.
W jaki sposób najlepiej jest uczyć się języków obcych?
W praktyce, zdecydowanie. Nauka podstaw języka jest bardzo istotna i bez niej na samym starcie ciężko jest w ogóle ruszyć. Dlatego warto początkowo poznać kilka struktur gramatycznych, proste słownictwo z różnych dziedzin, czy zasady wymowy, jednakże najlepsze efekty po przyswojeniu tych podstaw, da nam kontakt z żywym językiem. Warto zatem zgłębiać literaturę, oglądać filmy, słuchać muzyki i przede wszystkim rozmawiać z obcokrajowcami. Taki system z pewnością zagwarantuje nam sukces w poznaniu danego języka.
Znamy wiele osób, które w szkole średniej posługiwały się bezbłędnie gramatyką, dostawały dobre oceny… jednak w sytuacji, gdy trzeba użyć języka w rozmowie, często te osoby mają blokadę i nie potrafią mówić.
Jak zwalczyć taką barierę, by móc swobodnie używać danego języka?
Myślę, że w dużej mierze na to kiedy i w jaki sposób przełamiemy się i zaczniemy używać danego języka, wpływ ma nasz charakter. Nie sądzę jednak, że trzeba się urodzić z taką otwartością i umiejętnością. Wręcz przeciwnie,
jestem przekonana, że pokonanie bariery w swobodnym użytkowaniu języków obcych jest czymś, czego można się nauczyć. Chęć rozmowy z drugą osobą, wcale nie gwarantuje nam płynności językowej. Moją pierwszą radą jest utrzymywanie kontaktu z drugim człowiekiem, z taką osobą, która nam charakterologicznie odpowiada.
Wówczas łatwiej nam będzie znaleźć wspólny temat do rozmowy, bo zakładamy, że skoro ta druga osoba jest
w tym samym miejscu jak my, również podziela nasze zainteresowania. Będzie to najprostszy sposób
i najbardziej rzutujący na znajomość języka.
Warto też osłuchać się z językiem, którego się uczymy. Jeżeli jesteśmy osobami zamkniętymi
i wolimy spędzać czas w domowym zaciszu, możemy wtedy słuchać tv, radia, czasami powtarzać coś na głos w danym języku, to również sprawi, że bariera stanie się łatwiejsza w przełamaniu.
Jakie umiejętności oprócz znajomości języków obcych są potrzebne osobie, która kończy swoją edukację i szuka swojej pierwszej, poważnej pracy?
Jest to bardzo ogólne pytanie, zatem trudno odpowiedzieć na nie jednoznacznie. Z pewnością
w zależności od profilu kandydata i potrzeb danej firmy różne umiejętności są poszukiwane.
Pracodawcy będą zainteresowani osobą otwartą na naukę i zdobywanie nowego doświadczenia. Kandydat powinien cechować się również dystans nie tylko do siebie, ale też do swoich wysokich oczekiwań oraz wykazywać chęć poznania kolejnych szczebli kariery w odpowiedniej kolejności. Ważna jest również świadomość tego, że po studiach każdego czeka długi proces nauki, ponieważ tak naprawdę to praktyka zweryfikuje to, czego w teorii nauczyliśmy się podczas ich trwania.
Dodatkowo pożądane są zawsze pozostałe umiejętności już ściśle związane z profilem kandydata na dane stanowisko. Przydatne są również pewne bazowe umiejętności, takie jak obsługa komputera, czy skuteczne poruszanie się w wirtualnym świecie.
Zazwyczaj firmy poszukują pracowników z doświadczeniem, jak Państwo zapatrują się na studentów należących do organizacji studenckich i działających w różnych obszarach?
Z naszej strony poszukujemy osób na różnego rodzaju stanowiska. Nie szukamy bezwzględnie osób tylko
z doświadczeniem w branży, czy na podobnym stanowisku. Z pewnością każde doświadczenie będzie dodatkowym atutem, w szczególności jeżeli ktoś pracował w obsłudze klienta i ma możliwość podzielić się z nami zdobytą wiedzą z tego zakresu. Doświadczenie nie musi koniecznie wiązać się z pracą na stanowisku 8 godzinnym,
ale może być formą dodatkowych staży lub wolontariatów. Każda umiejętność będzie mile widziana, jednak najlepiej gdyby bezwzględnie korespondowała ona ze stanowiskiem pracy, osobowością kandydata oraz tym
w jakim kierunku planuje rozwijać swoją karierę zawodową.
Jak zazwyczaj wygląda rozmowa o pracę w języku angielskim?
W naszej firmie taka typowa indywidualna rozmowa face to face, pojawia się często już w drugim etapie.
Początkowo organizujemy spotkanie dla kilku osób, które potencjalnie chciałyby pracować dla Cathay Pacific.
Dajemy wówczas możliwość wzięcia udziału w tzw. grach, czyli w takich otwartych dyskusjach, gdzie obserwujemy w jaki sposób uczestnicy komunikują się ze sobą w grupie.
Podczas obserwacji grupy zwracamy uwagę na osobowość oraz na poziom używanego języka w trakcie takich dyskusji.
Później następuje krótkie podsumowanie spotkania, grupy mają możliwość zaprezentowania wyników dyskusji w formie np.prezentowania plakatu, który przygotowała.
Wtedy mamy okazję też wyłapać, która z tych osób jest bardziej chętna od samego początku do publicznej prezentacji i to już z pewnością jest dla nas, jako potencjalnego pracodawcy pierwszy sygnał o gotowości danej osoby do mówienia i rozmowy.
Po części grupowej zapraszamy wiele osób, jednak niekoniecznie wszystkie, na rozmowy indywidualne. W trakcie takich rozmów weryfikujemy już indywidualny profil danego kandydata. Często również chcemy sprawdzić poziom języka pisanego danego kandydata, dlatego kolejnym etapem jest tzn. written test. W kontakcie z klientami w wysyłanych mailach poziom języka też musi być odpowiednio wysoki, dlatego sprawdzamy go właśnie w ten sposób.
Na koniec ma miejsce także trzecia rozmowa, finalna, dotycząca szczegółów pracy, stanowiska i wszelkiego rodzaju uzgodnień, tak aby dojść do tego, czy znajdujemy się na tej samej płaszczyźnie i czy faktycznie dążymy do tego samego celu mając identyczne oczekiwania.
Są państwo stosunkowo młodą firmą na rynku krakowskim i wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że działacie na rynku globalnym.
Jak wygląda praca w firmie, która funkcjonuje w międzynarodowym środowisku? Jakimi wartościami kieruje się Cathay Pacific? Jaka atmosfera panuje w pracy i jaki sposób Państwo ze sobą współpracują?
Na rynku krakowskim działamy od niedawna, ale historia firmy rozpoczęła się 70 lat temu, więc sięgając do jakichkolwiek
źródeł na pewno każdy potencjalny kandydat będzie miał możliwość przekonania się, że posiadamy pewne standardy, które tutaj, w Krakowie kontynuujemy. Nasza firmę cechuje otwartość i lojalność. Oznacza to ze wobec siebie w firmie staramy się nie stwarzać żadnych barier. Uśmiech i zrozumienie towarzyszy nam każdego dnia.
Naszą podstawową zasadą jest partnerski układ z pracownikami, bardzo duża otwartość, jest to coś, czym kierujemy się w stosunku do naszych pasażerów, klientów korporacyjnych, ale również w stosunku do naszych pracowników. Zależy nam na tym, aby czuli się tutaj dobrze, żeby praca była miejscem, do którego przychodzą z uśmiechem na twarzy wiedząc, że zawsze mogą liczyć na zrozumienie z naszej strony. Jesteśmy gotowi na to, aby wspierać pracowników nie tylko słowem, ale też wszelkimi aspektami, które mogą im pomóc dopasować swoją aktualną sytuację życiową do nowego miejsca pracy. Powierzając zaufanie i odpowiedzialność, chcielibyśmy również, aby pracownik tym zaufaniem i odpowiedzialnością dzielił się także z nami. Wartości te są nadrzędne w naszej firmie.
Co wyróżnia Cathay Pacific oprócz wspomnianego wcześniej partnerstwa i miłej atmosfery, spośród innych pracodawców na Krakowskim rynku pracy?
Zdecydowanie jest to standard pracy. Nie myślę tutaj tylko o biurze- które jest fantastycznie wyposażone, i wielu benefitach, które otrzymują nasi pracownicy m.in. dość niestandardowy benefit jakim są bilety lotnicze, do których pracownicy mają dostęp. Oprócz takich nazwijmy to materialnych benefitów, oferujemy również profesjonalny team, który wzajemnie się inspiruje. Dodatkowo najważniejszą rzeczą wyróżniającą nas spośród innych korporacji jest nacisk na wartość człowieka i indywidualność z jaką jest traktowany. Pracownik jest dla nas bardzo ważny, jego rozwój i samopoczucie jest naszym priorytetem. Wierzymy, że tylko zadowolony i spełniony pracownik może przyczynić się do sukcesu firmy.
Na bazie własnych doświadczeń, czy mogłyby Panie podzielić się ze studentami przepisem na samorealizację i to, w jaki sposób osiągnąć sukces w życiu zawodowym?
„Osobiście bardzo lubię sentencję, która znajduje się na naszej ścianie naszego biura i w polskim tłumaczeniu brzmi: „Bądź osobą, z którą chciałabyś pracować”, czyli bądź takim człowiekiem, jakim chciałbyś się otaczać w swoim zarówno życiu zawodowym, jak i prywatnym.
Ze swojej strony w trakcie 16 lat pracy zawodowej przekonałam się jak ważne jest znalezienie swoich pasji i celów, doskonalenie umięjętności i kontynuowanie pracy w takim miejscu, które daje nam wiele satysfakcji i zadowolenia.” – Małgorzata Lubiejewska
„Z mojej strony rada dla młodych ludzi to: odnaleźć w pracy swoją pasję. Myślę, że ja jestem tego idealnym przykładem, choć zajęło mi to trochę czasu… Swoją karierę zawodową zaczynałam w finansach, finalnie skończyłam w HRach i to właśnie absolutnie jest moją pasją! Ludzie, praca z nimi jest czymś, czego szukałam. Myślę, że spędzamy w pracy tak wiele czasu, że aby spełniać się w niej każdego dnia musi ona być czymś, co nas interesuje.”- Lidia Jesiotr