Relacja z Agory w Patrze! :)

Na początku maja mieliśmy okazję wziąć udział w Agorze – najważniejszym wydarzeniu związanym z wyznaczaniem głównych kierunków działalności i rozwoju AEGEE.

Oto relacja jaką przygotowali dla nas Katarzyna Bogucka oraz Jakub Szmida 🙂

Tym razem Agora została zorganizowana przez grecką antenę AEGEE-Patras. Nasi dzielni Aeżacy wybrali różne sposoby dotarcia na miejsce; jedni autobusem, inni samolotem, jeszcze inni autostopem, a my postanowiliśmy się wybrać samochodem. Nasza podróż rozpoczęła się od opuszczenia zatłoczonego Krakowa, następnie jechaliśmy jechaliśmy i jechaliśmy i z przyspieszonym biciem serca przekraczaliśmy kolejne granice, następnie dotoczylismy się po wielu zmianach za kółkiem, mijając jeszcze 4 kraje zanim dotarliśmy w jednym kawałku do Grecji.

W naszym krakowskim składzie znaleźli się trzej delegaci, których obowiązkiem było uczestniczyć we wszystkich głosowaniach, między innymi na temat nowych inicjatyw na poziomie europejskim, zmian statutowych oraz przede wszystkim w sprawie wyboru nowgo zarządu na roczną kadencję. Nie zdziwił nas wybór Oli Kluczki na urząd vice-predyzenta. Jej wystąpienie było bardzo merytoryczne i zostało nagrodzone burzą braw.

Obraz 302

Z tego miejsca gratulujemy Oli jeszcze raz i życzymy powodzenia w Brukseli.

Osoby, które przyjechały jako obserwatorzy (tak jak my), miały możliwość wzięcia udziału w warsztatach na temat: Public speaking,  fundraising, human resources, public relations czy body language. Obserwatorzy mieli również okazję wziąć udział w spotkaniu z przedstawicielami Unii Europejskiej, którzy dzielili się z nami informacjami na temat tego jak można dostać pracę w placówkach dyplomatycznych UE.

Każdego dnia przewidziane były trzy posiłki, z czego najwspanialsze były ŚNIADANIA! Były tak dobre że, z biegiem czasu nikt nie wstawał specjalnie z rana, żeby je zjeść, ponieważ dotarcie na samą stołówkę kosztowało nas więcej energii, niż wartość energetyczna oferowanych posiłków. Ale jedzenie ogólnie było naprawdę dobre. Obiadami i kolacjami w Grecji większość z nas najadała się bardziej, niż na co dzień w Krakowie.

Po pracowitych dniach zawsze czekała nas wieczorem chwila relaksu na spotkaniach integracyjnych, które utrzymane były w różnych konwencjach, takich jak: Gala Oskarowa, Zoo, antyczna Grecja i European Night.  Przebieraliśmy się w  stroje tematyczne, przygotowywaliśmy swoje narodowe potrawy i robiliśmy wiele ciekawych rzeczy. Nad ranem krótka drzemka, znów pobudka i biegiem na autobus, by uczestniczyć w kolejnych zmaganiach greckiej Agory.

Nie możemy oczywiście pominąć również GYM-a. Była tam niezapomniana atmosfera, wszyscy byli dla siebie niesamowicie mili i przyjaźni, pomimo tego że często widzieli się po raz pierwszy w życiu.  Co do warunków życiowych to wiadomo, że nie było to 5-gwiazdek,  ale naszym zdaniem możemy to zaliczyć do uroku takich miejsc. Ludzie są na tak dużych wyjazdach o wiele ważniejsi, niż wygodne miejsce do spania! 🙂

Pomiędzy warsztatami, zebraniami, integracją oraz posiłkami zawsze mieliśmy trochę wolnego czasu, który mogliśmy poświęcić na poznawanie nowych ciekawych ludzi często z drugiego końca Europy, zwiedzanie Patry oraz chociażby na wyjście na plażę, która znajdowała się niedaleko campusu.

DSC_0307

Agorę w Patrze wspominamy naprawdę pozytywnie. Poznaliśmy wiele ciekawych osób, zobaczyliśmy Grecję nie z perspektywy kurortu ale z perspektywy zwykłych mieszkańców. Poznaliśmy również bliżej lokalną kulturę.

Wszystkim baaardzo polecamy takie wyjazdy.

Mamy również nadzieję że następna Agora organizowana przez AEGEE-Cagliari będzie równie udana 🙂