Wymiana na Sardynii

W dniach 18-26 września sześciu członków AEGEE-Kraków wzięło udział w projekcie organizowanym przez włoską organizację Mine Vaganti – „ExSport ME, import US. Projekt miał charakter wymiany młodzieżowej, a jego uczestnicy przez 8 dni mieli możliwość rozwijać się i wypoczywać na malowniczej włoskiej wyspie – Sardynii. Oprócz sześciu partycypantów z Polski, w projekcie udział wzięla młodzież z Węgier, Słowenii, Turcji oraz Włoch, łącznie 32 studentów z Europy.
Głównym tematem tego projektu było wykorzystanie sportu jako sposobu na poprawę i wzmocnienie aktywnych działań obywatelskich, wymiany kulturalnej i integracji społecznej młodych ludzi.
Celem wymiany było promowanie uczestnictwa młodzieży w zajęciach sportowych, które umożliwiają integrację społeczną mniejszości – na przykład osób niepełnosprawnych – oraz wzmacniania osobistych, społecznych i komunikacyjnych umiejętności niezbędnych w procesie integracji społecznej.
Pierwsze 3 dni uczestnicy spędzili w miasteczku Tempio di Pausania, gdzie brali udział w dyskusjach, wykładach i różnego rodzaju innych aktywnościach związanych z tematem wymiany. Ta część projektu była ściśle merytoryczna, pozwoliła zapoznać się z różnymi punktami widzenia na omawiane zagadnienia, a także poznać lepiej nawzajem siebie i swoją kulturę.
Kolejne 5 dni były znacznie bardziej aktywne. Uczestników zakwaterowano w klubie żeglarskim tuż obok plaży, więc miejsce i okoliczności sprzyjały aby to, co zostało wypracowane wcześniej, teraz zastosować w praktyce. Organizatorzy spisali się bardzo dobrze, zapewnili swoim gościom lekcje żeglowania, górskie wycieczki, wyjazd na basen oraz bardzo wiele gier zespołowych. Wieczory umilały organizowane przez każdy kraj tak zwane „cultural nights”, podczas których w ciekawy i kreatywny sposób należało przedstawić swoje państwo. Pomysłów nie brakowało, wszyscy doskonale się bawili, a największą radością dla uczestników z Polski była wygrana w grze terenowej organizowanej przez Węgrów.
Po 8 dniach spędzonych na Sardynii każdy z obecnych stwierdził, że projekt był naprawdę wspaniały pod każdym względem. Niezwykłe miejsce, wspaniali ludzie oraz jakże ważna idea „edukacji przez sport” sprawiła, że niemożliwe było, aby wymiana ta nie zakończyła się sukcesem.

Już niebawem w galerii znajdziecie pełną relację z tego wyjazdu! 🙂

.