Tajemnicą poliszynela jest fakt, że słownictwo w nauce języków obcych to rzecz kluczowa. Gramatyka jest też oczywiście ważna, ale opanować ją można w stosunkowo krótkim czasie – według niektórych metodyków mogą na to wystarczyć nawet dwa tygodnie. Opanowanie słownictwa, zwrotów, kolokacji, związków frazeologicznych zajmuje jednak o wiele więcej czasu. Słownictwo jest kluczowe, gdyż to właśnie od liczby znanych słów, wyrażeń i zwrotów zależy to jak się komunikujemy i na jakim poziomie znamy dany język obcy. Jak zatem w sposób skuteczny i możliwie niemonotonny opanować dużą liczbę słówek? Odpowiedzią na to pytanie, czy raczej na ten problem są… fiszki.

Fiszki to znane już od XIX wieku karteczki, które zapisane są z obu stron. Na jednej stronie znajduje się słówko lub zwrot w języku obcym, zaś na odwrocie jego tłumaczenie. Nauka z fiszkami polega na czytaniu jednej strony karteczki, która pełni jak gdyby role pytania (odpowiedzią jest tłumaczenie słowa) i udzielenie w myślach na nie odpowiedzi, a następnie sprawdzenie czy mieliśmy rację.

Tę metodę nauki zoptymalizował dr Leitner, który prowadził badania nad tzw. pamięcią długotrwałą. W dużym skrócie w badaniach doktora Leintera chodziło o to, żeby powtarzać dane informacje (fiszki) w odpowiednich odstępach czasu tak, aby przechodziły one do pamięci długotrwałej. Na podstawie naszych odpowiedzi odkładało się dane karteczki do odpowiednich przegródek. I tak np. słówka, które znaliśmy trafiały do pierwszej przegródki, po 3 dniach były powtarzane i jeżeli nadal je pamiętaliśmy trafiały do trzeciej przegródki, z której słówka powtarzaliśmy dopiero po tygodniu. 

Obecnie papierowe fiszki są zdecydowanie anachronicznym rozwiązaniem. Z sukcesem zostały zastąpione przez fiszki dostępne w formie aplikacji mobilnych. Serwis Fiszkoteka.pl całkowicie zdygitalizował tę formę nauki dodając do tradycyjnych fiszek obrazki, nagrania lektorów oraz zdania przykładowe. Dzięki dodaniu tych multimediów uczymy się szybciej, gdyż w procesie nauki wykorzystujemy więcej zmysłów i bardziej je aktywizujemy.

Dodatkowo nad procesem nauki czuwa specjalny algorytm (spaced repetition system), który na podstawie naszych odpowiedzi wyznacza odpowiednie interwały (odstępy czasu) powtórek. Dzięki temu nie musimy przekładać już karteczek w odpowiednie przegródki bo zrobi to za nas ‘system’ Fiszkoteki

Zaletą systemu powtórek jest to, że uczymy się w sposób optymalny tzn. powtarzamy w odpowiednich odstępach czasu słówka, które poznajemy tak, aby przeszły one do pamięci długotrwałej. Oszczędzamy więc czas na powtarzanie tego, co już świetnie znamy i pamiętamy – przykładem takiej nauki jest nauka z długich list zapisanych na kartkach.

Dużym plusem mobilnych fiszek do nauki języków obcych jest to, że możemy z nich korzystać na telefonie, który zawsze mamy przy sobie. Oznacza to, że droga autobusem, pociągiem, czy stanie w kolejce nie musi być już bezproduktywne – wystarczy wyjąć telefon i poklikać fiszki stworzone samodzielnie lub fiszki dostępne w ramach gotowych kursów do nauki np. języka angielskiego, francuskiego, niemieckiego i wielu innych. Odzyskujemy tzw. stracony czas (średnio każdy ma ok 1,5h dziennie) i w sposób niesamowicie skuteczny i efektywny poprawiamy naszą znajomość języka.

Najbardziej pilni i systematyczni uczniowie potrafią opanować nawet kilkaset nowych słówek miesięcznie. Dlatego zachęcamy do chociaż do spróbowania.

Fiszkoteka.pl

Fiszkoteka w GooglePlay

Fiszkoteka w App Store