Michalina Żak – rekruter w Capgemini Polska, psycholog, wykładowca. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego z 3-letnim doświadczeniem w zawodzie psychologa. Aktualnie poza pracą w Capgemini, wykłada psychologię oraz prowadzi szkolenia na temat przemocy i stresu. Miłośniczka fanatastyki, science fiction, kryminologii, która zgodnie z zasadami epoki renesansu – interesuje się wszystkim. Artystyczna dusza, przyjaciółka zwierząt i ludzi, zapalona grzybiarka oraz fanka gier z serii Mass Effect.

Współczesny rynek pracy oferuje więcej możliwości niż kiedykolwiek. To zaleta i wada, jako że często trudno jest młodym ludziom zdecydować się jaką ścieżkę zawodową wybrać. Jak więc młody człowiek może odnaleźć się na współczesnym rynku pracy?

Odnalezienie się na rynku pracy wymaga pewnej otwartości i finezji. W zależności od miejsca, z
którego się wywodzimy nasze oczekiwania co do pracy mogą być różne. Jak się odnaleźć? Szukać! Iść za radą z filmu Olafa Lubaszenki „Chłopaki nie płaczą”, czyli odpowiedzieć sobie na pytanie: „Co lubię w życiu robić? A potem zacząć to robić”. Capgemini pozwala swoim pracownikom rozwijać umiejętności, oferuje szkolenia i dofinansowania do kursów, a dodatkowo umożliwia transfer pracowników między działami. Droga do odnalezienia siebie zaczyna się w szukaniu, a możliwości jakie niesie za sobą praca w dużej firmie są ogromne.

Jakie plusy dla pracowników niesie ze sobą praca hybrydowa?

Myślę, że po okresie pandemii pracodawcy odkryli, że praca całkowicie zdalna niesie zwiększone ryzyko wypalenia zawodowego. My – ludzie, potrzebujemy kontaktu z drugą osobą, wsparcia, wspólnie wypitej kawy czy dawki „biurowego humoru”. Zawiązując relacje społeczne w miejscu pracy obniżamy swój poziom stresu i niepokoju, stajemy się prawdziwymi graczami zespołowymi. Praca hybrydowa pozwala nam uzyskać ten niezbędny balans – z jednej strony wygodę pracy w kapciach, z przysłowiowym kotem na kolanach, a z drugiej bezpośredni kontakt z naszym zespołem.

Co jest Pana/Pani najważniejszym czynnikiem decydującym o zdobyciu dobrej pracy?

Czynników jest wiele! Nasze kompetencje i to jak przedstawimy siebie podczas rozmowy
rekrutacyjnej są nie mniej ważne niż nasza osobowość. Dobrzy rektruterzy potrafią w ciągu kilku
chwil rozmowy ocenić, czy dana osoba odnajdzie się na stanowisku pracy, na jakie zaaplikowała. W Capgemini zwracamy uwagę także na to, jaką osobą jest kandydat, jakie umiejętności miękkie posiada. Niekiedy komuś może brakować doświadczenia koniecznego do podjęcia pracy w danym obszarze, jednak jeśli przykuje naszą uwagę, staramy się dać takiej osobie szansę i zaproponować stanowisko odpowiadające kompetencjom, które faktycznie posiada.

To na pierwszym etapie rekrutacji odpada najwięcej kandydatów. Na co więc zwracają uwagę rekruterzy przy wstępnym przeglądaniu CV?

Przejrzałam już setki CV i zacznę przewrotnie – od rzeczy banalnej. Przykładowo – proszę, nie twórz swojego CV na czarnym tle (z zastosowaniem ciemnej czcionki!) jest ono wtedy nieczytelne oraz pamiętaj, aby odpowiednio nazwać plik (np. „czerwone blob Zdzisia” nie jest dobrą nazwą). Zwracamy uwagę na Twoje doświadczenie zawodowe – dobrym pomysłem jest więc wypisanie po krótce rzeczy, które potrafisz robić. Patrzymy na poziom Twojego języka obcego oraz na Twoje zainteresowania. Gdy dodasz zdjęcie do swojego CV sprawiasz, że przestajesz być dla nas anonimowy. Dzięki temu łatwiej zapadniesz w pamięć osobie przeprowadzającej rekrutację.

Dobre CV to jedno, ale to rozmowa rekrutacyjnym jest kulminacją naszych starań o pracę. Jakie są Pana/Pani zdaniem najważniejsze zasady dobrej rozmowy rekrutacyjnej?

Najważniejsze to być sobą! Pomyśl o rozmowie o pracę, jak o gotowaniu Sprawdzony przepis na udaną rozmowę z rekruterem to: „Szczypta humoru, 2 łyżeczki profesjonalizmu, zamieszać i dodać kropelkę swoich pomysłów.” Dobrze przeprowadzona rozmowa to taka, w czasie której nie boisz się być sobą i wyrażać z szacunkiem swoich opinii. Kiedy dostajesz zaproszenie do wzięcia udziału w rekrutacji, pamiętaj – zawsze warto sprawdzić, czym zajmuje się firma, w której chcesz pracować i zastanowić się nad odpowiedzią na pytanie „Co lubisz w życiu robić…” Nie bądź bierny, pokaż swoje zaangażowanie i nie wstydź się mówić w języku angielskim. Pozytywne nastawienie, uśmiech, szczerość, kreatywność i profesjonalizm to coś, czego między innymi szukamy w Capgemini.